W przypadku pszenicy świetnie sprawdzają się te pszenice z rodziny strączkowatych i oleistych.

Pszenica jest jednym z najbardziej znanych zbóż i tylko na terenie Europy uprawa tego gatunku wynosi czterdzieści siedem procent. Potrzebuje wysokiej jakości gleby. Duże posiada także wybór należytego przedplonu, a zatem rośliny, która obrasta pole przed posadzeniem na nim tzw rośliny następczej. W przypadku pszenicy super spisują się te pszenice z rodziny oleistych i strączkowych. Materiał siewny trzeba uprzednio dobrze przygotować, m.in. zabezpieczyć przed możliwą łamliwością źdźbła w przyszłości.

Jak siać nasiona? Kluczowa zasada opowiada, żeby plony nie były w przyszłości gęsto rozmieszczone. Nasiona pszenicy znajdujące się w ziemi za siebie muszą walczyć o dostateczną ilość wody a także inne składniki odżywcze (co jest utrudnione np. w podczas suszy). Poza tym ciasne rozłożenie materiału siewnego przyczynia się do pojawienia chorób oraz dodatkowo ogranicza równomierny dostęp światła do zasianego zboża. Jeżeli termin wysiewu zbóż z pewnych powodów się nieco opóźnił, ilość nasion należy nieznacznie zwiększyć (mniej więcej 10-20% więcej aniżeli wykazuje standard wysiewu w zaplanowanym terminie). Siew pszenicy powinien odbywać się na głębokość od 2 do 4 cm. Odległość między rzędami powinna zaś mieć 8-15 cm.

Pszenica jest niewątpliwie rośliną niezwykle wymagającą i pomimo to uprawa tego zboża nie wlicza się do skomplikowanych, to w ostatnich latach ma na nią wpływ mnóstwo czynników, a przede wszystkim: gwałtowne zmiany pogodowe oraz wielkie wahania temperatur, których kilkanaście lat temu nie zdołało się doświadczać w aż tak dużym stopniu

Zobacz również: uprawa owsa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *