Po dostaniu się do szpitala mnogość chorych otrzymuje kroplówkę.

Po przyjęciu do szpitala większość leczonych dostaje kroplówkę. To bardzo powszechny sposób podawania płynów i leków, dzięki któremu potrafią one zadziałać szybko i efektywnie. Dlaczego kroplówka bywa tak popularna? Co powoduje, że lekarze wolą podać płyny lecznicze zwłaszcza za jej użyciem, a nie doustnie?
Kroplówka – co to takiego?
Kroplówka to plastikowy pojemnik z płynem, który za pośrednictwem przewodu wpiętego do wenflonu stopniowo wpływa do żył. Najczęściej to wodny roztwór soli fizjologicznej w fizjologicznym stężeniu. Łatwo w nim rozpuścić różnorodne leki, przeważnie przeciwbólowe albo moczopędne. Równie często zawartość kroplówki stanowi roztwór glukozy. Wenflon to specjalistyczna igła wkłuwana dożylnie do żył obwodowych. Za jej pomocą substancje umieszczone w płynie wewnątrz kroplówki lecą bezpośrednio do krwiobiegu. Przez to leki szybko docierają do określonego miejsca i sprawnie działają już po paru min..
Kroplówka – czemu jest skuteczna?
Lekarstwa podawane doustnie muszą przejść stosunkowo długą drogę zanim dostaną się do krwi i zaczną funkcjonować. Po zażyciu ulegają procesom trawienia i wchłaniania, czasem wymagają również aktywacji przez metabolizm wątrobowy. Z kolei substancje lecznicze przekazane za pomocą kroplówki trafiają wprost do krwiobiegu i mogą zacząć działać natychmiastowo. Prościej jest także sprawdzać w ten sposób stężenie leku, ponieważ procesy trawienia oraz wchłaniania bywają osobniczo zmienne i zależą od dużej liczby czynników. Ich zignorowanie pozwala na uzyskanie pożądanego poziomu leku natychmiast po przekazaniu.
Kroplówka – co da się przekazać za jej pomocą?
Jeśli zawartość kroplówki to jedynie wodny roztwór chlorku sodu, wówczas odpowiada za właściwe nawodnienie pacjenta. To zwłaszcza przydatne po wszelkich urazach, krwawieniach, lub w czasie okołooperacyjnym. Zwykle do żył jest przekazywana również glukoza, najczęściej u osób cierpiących na cukrzycę albo wyniszczonych oraz niedożywionych. W przychodniach popularną praktyką jest także podawanie za pośrednictwem kroplówki lekarstw przeciwbólowych. Działają one wtedy sprawniej i efektywniej, co jest zwłaszcza ważne w bólu związanym z operacją.
Często w kroplówkach rozpuszcza się także lekarstwa moczopędne, potrzebne zwłaszcza u chorych z niesprawnością nerek albo serca. Roztwór podawany dożylnie to też świetna metoda wyrównywania niedoborów i nieprawidłowości elektrolitowych, np. deficytu sodu, magnezu, czy witamin. Taką praktykę stosuje się u osób starszych, cierpiących, spożywających duże ilości alkoholu, u których deficyty minerałów bywają spotykane. Dożylny wlew magnezu jest jeszcze popularny u pań w ciąży, jakim zagraża zbyt wczesny poród, gdyż pierwiastek ten działa rozkurczająco na mięsień macicy. Za pośrednictwem kroplówki łatwo również wyrównać stężenie żelaza u chorych z anemią.

Zobacz: kroplówki Gdynia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *