Ułożenie kostki brukowej nie należy do czynności trudnych.

Kostka brukowa to popularny oraz doskonały surowiec w budownictwie, którym upiększymy i utwardzimy np. ziemię wokół grobu bliskiej osoby czy podjazd do garażu.

 

Ukladanie kostki brukowej Warszawa nie należy do czynności trudnych i mamy możliwość wykonać ją samemu. Należy jednakże pamiętać o poszczególnych etapach. Wyróżniamy jedenaście. W pierwszym kroku musimy wiedzieć, iż zarówno kształt, jak również fakturę kostki brukowej trzeba odpowiednio dopasować do tego jak będzie eksploatowana nawierzchnia. Kostka, jaka posiada gładką strukturę jest dużo bardziej odporna na wszelkie zabrudzenia. Natomiast kostka o bardziej chropowatej strukturze powierzchni wymaga od nas dodatkowej impregnacji (procesu zabezpieczającego kostkę przed między innymi wilgocią). A ile surowca będzie potrzebne? Tego typu rzeczy ustalimy na podstawie odpowiednich pomiarów w terenie albo ewentualnie, korzystając z gotowego projektu.

 

Kolejnym etapem jest przygotowanie specjalnych narzędzi pracy. Jeżeli pracujemy z niewielką nawierzchnią, to wystarczy nam do pracy grabie, szpadel, ręczny ubijak a także taczki. Do tego paliki, sznur , no i na pewno poziomnica. W innej sytuacji, wymagany będzie znacznie mocniejszy sprzęt, jak np. spycharko-ładowarka. Później wyznaczamy nawierzchnię – ustalamy łączną długość krawędzi i wymiary. Następnie wyznaczamy tak zwany łuk, czyli wytyczamy środek okręgu stycznego do jej prostych odcinków. Teraz pozostaje tobie czynność, jaką jest korytowanie. Usuwamy na głębokość max. dwudziestu centymetrów, warstwę gruntu wzdłuż wytyczonej ścieżki. W momencie kiedy już to zrobimy, musimy zająć się krawężnikami, ponieważ zapobiegają one m.in. rozjeżdżaniu się kostki brukowej. Zastosujmy do tego gotowe części płytowe. Krokiem siódmym jest wykonanie podbudowy ze stabilnego kruszywa. Jaka musi być jego grubość? Grubość podbudowy zależy od przewidywanego obciążenia, i od rodzaju obszaru. To jeszcze nie jest koniec. Kolejnym etapem jest wykonanie tzw. powierzchni podkładowej (jest to warstwa piasku, który jest pomieszany z cementem), a także wyrównanie utworzonej warstwy za pomocą właściwego szablonu. Przedostatni etap to układanie kostki brukowej w poprzecznych rzędach. Ostatnim zadaniem jest użycie wibratora płytowego i posypka z piasku (, która ma za zadanie wypełnienie dziur oraz stabilizację kostki).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *