Należy bardzo dbać o architekturę miejską.

Bardzo nowoczesne aglomeracje posiadają wyjątkowo różnorodną architekturę. Po pierwsze mają bardzo dużo obiektów, jakie istnieją już od kilkunastu lat i ich wygląd się nie zmienia.

 

Często stanowią sentyment dla mieszkańców danego miasta, ale niektóre z wielką chęcią oddaliby do wyburzenia.

 

Architektura miejska jest jednakże także wyposażona w nowoczesne bloki, przyszłościowe osiedla strzeżone, piękne szklane biura do wynajmu przez spółki, a także niesamowite apartamentowce, które są eleganckie a które kupują jedynie najbogatsi. W ośrodkach miejskich jednakże dominuje starsza architektura. Nawet w młodszych miastach, jakie nie mają nawet stu lat, lub ledwo tą liczbę przekroczyły wyraźnie widać dużo więcej budynków starszych aniżeli nowoczesnych. Jeśli chodzi o aglomeracje to ich rozwój zależy od działań ludzi. Obywatelski budżet powoduje, że ludzie mają coraz to nowsze pomysły na zmiany w miastach, które to ułatwią im życie albo przywrócą piękno okolicy, np. przez rozbudowanie parków czy placów zabaw dla dzieci. Zmiany w ośrodkach miejskich następują też ze względu na poszerzoną komunikację indywidualną oraz miejską.

 

Ogromna ilość aut wymaga dopasowania osiedli a także biur czy bloków pod osoby, które chcą zaparkować, lecz także do ludzi niepełnosprawnych ruchowo, rodziców, którzy to muszą poruszać się z malutkimi dziećmi w wózkach. To istotne kwestie w trakcie planowania budowy nowych budynków. Muszą być one dostosowane do potrzeb osób, jakie nie mogą się poruszać samodzielnie. Jest jeszcze jedna kwestia, na jaką powinno się zwrócić uwagę jak się projektuje danego miasta. Ludzie coraz to chętnej poruszają się na rowerze, na hulajnogach manualnych a także elektrycznych, w związku z tym potrzebne są ścieżki rowerowe, szerokie chodniki, oraz stojaki na rowery. W bardzo wielu przypadkach zdarza się tak, że nie ma gdzie przypiąć własnego roweru i wtedy trzeba szukać czegoś do podczepienia roweru co nie do końca może spodobać się innym ludziom, przykładowo przypięcie do lampy może okazać się dla kogoś problematyczne. Stojaki na rowery muszą być tak ustawione, aby nie przeszkadzały przechodniom i osobom poruszającym się własnymi autami. Miejska architektura to nie tylko osiedla i budynki, ale również tzw. architektura mała. Należą do niej także pojemniki na sól i piasek, lecz również ławki, dzięki którym osoby starsze z dziećmi mają okazję odpocząć w parku, kosze na śmieci, które pomagają w dbaniu o czystość miasta. Zaliczają się do nich także wszelkie donice, jakie zdobią ulice miast.

 

Zrobione są one w wielu sytuacjach z betonu, by wytrzymały długi czas. Popularne w tej grupie są na stałe przytwierdzone stoły do pingponga. Powinno się także wspomnieć o słupkach, które mają różne role, np. blokowanie chodników przed parkowaniem samochodów. Im trwalsze części małej architektury tym lepiej, ponieważ często narażone są one na działanie osiedlowych wandali, jacy niestety nie szanują własności publicznej. Co więcej muszą być również odporne na zmienne działanie warunków pogodowych, np. śniegu albo deszczu. Należy bardzo dbać o architekturę miasta w którym mieszkamy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *