Wędkarstwo to hobby wielu ludzi.

Wędkarstwo to zainteresowanie mnóstwa ludzi. Ów unikalny sport to dla mnóstwa ludzi sposób na spokój, relaks, konkurencję oraz możliwość bliskości z naturą. Jakie można wyróżnić typy wędkowania? Czym się między sobą odróżniają? Jakie każde z tych typów posiada cechy wyjątkowe?
Wędkarstwo to zajęcie, które polega na łowieniu rybek na właściwy typ wędki. Pośród odmian łowienia da się wyodrębnić sporty, które różnią się między sobą metodą połowu, rodzajem wabika, jak również miejscem łowu. Sport ten da się podzielić na:
– morskie wędkarstwo,
– muchowe,
– podlodowe,
– wędkarstwo spinningowe,
– gruntowo – spławikowe,
– wędkarstwo sumowe,
– trolling.
Każda z tychże form ma charakterystyczne dla siebie cechy i elementy.
Łowienie morskie jest to atrakcyjny typ łowienia, w czasie którego ryby łapane są na wędki ze statku, wypływającego na otwarte wody. Dziedzina ta jest w stanie być również wykonywana z brzegu lub nabrzeża portu. Jednak zwykle wykonywana jest ona metodą tak zwaną – kutrową… wędkarstwo morskie wyróżnia się kilka sposobów oraz strategii wędkowania. Niezwykle popularną jest trolling – przy łowieniu ze statku, jak również metoda gruntowo – spławikowa – łowienie ryb z plaży lub nadbrzeży. Metodą specyficzną praktykowaną wyłącznie w morskim połowie jest połów na pilker pionowo, jaka polega na wykorzystaniu sztucznej, ciężkiej przynęty uzbrojonej w hak.
Sumowe łowenie – jest to bardzo modna oraz młoda sfera łowienia, dotycząca połowu sumów. Zajęcie to zobowiązuje do zapoznania paru sposobów łowienia, jak również użycia specjalistycznych sprzętów do łowienia. Najpopularniejszą techniką łowienia suma jest połów na żywo. Charakteryzuje się ona czynnościami przy pomocy spławikowego zestawu. Przynętą do tegoż rodzaju wędkowania jest mała, żywa rybka, którą zwykle jest leszcz, ukleja, karaś, kiełb, itp.
Dobre połowy uzależnione są też od okresu funkcjonowania. Odpowiednia pora gwarantuje większy sukces. Pora dnia ma również ogromne znaczenie. Sumy żerują w nocy, zatem to noc jest najlepszym czasem dla wędkarzy.

Spinningowe wędkarstwo – to sławna technika łowienia amatorskiego i sportowego. Do połowów używa się sztucznej zanęty, kołowrotka i wędki. Technika ów opiera się na przemiennym zarzucaniu przynęty zaczepionej na hak i ściąganiu jej za pomocą wędziska. Wędkarz może także podczas połowów ruszać wędką taki sposób, żeby przynęta wyglądała na chorą, słabą, żywą rybę. Spinningowa metoda służy w zasadzie do chwytania ryb drapieżnych takich jak: sum, sandacz, szczupak, okoń, itp. Do połowu metodą spinningową konieczny jest specjalistyczny ekwipunek, w którym jest: wędka – zrobiona z krótkiego wędziska, kołowrotek z nawiniętą żyłką o wielkości zależnej od rodzaju łapanych rybek oraz wabiki, plecionek – typ linki stworzony z mnóstwa włókien, twistery – przynęta – gumy, błystki, obrotówki, rippery, woblery.