Kiedy pierwszy raz pojawić się w gabinecie dentysty?

Pierwszy raz u dentysty może być niezwykle stresująca nie tylko i wyłącznie dla dziecka, ale także dla rodziców. W takim razie, żeby przyoszczędzić sobie niepotrzebnych nerwów warto przygotować odpowiednio naszego dzieciaczka.
Kiedy pierwszy raz pojawić się w gabinecie?
Amerykańscy fachowcy zalecają pierwszą wizytę nim maluch skończy pierwszy rok życia, a więc zanim pojawią się pierwsze zęby. Z powodu tego brzdąc będzie od pierwszych lat życia oswojony z gabinetem stomatologicznym, stanie się to dla niego zwykłe środowisko, takie jak sklep czy restauracja.
W wieku 2 lub 3 lat, dzieciaczek powinien przejść tak zwaną wizytę adaptacyjną. Wówczas w łagodnej i luźnej atmosferze poznaje gabinet, uczy się jak szczotkować zęby. Przez taką przyjemną atmosferę, wizyta w gabinecie dentysty będzie się mu kojarzyła z czymś miłym.
Niezwykle znacząca jest również funkcja rodziców. Powinni oni przedstawić malcowi, jak będzie wyglądała wizytacja. Ponad wszystko unikajmy mówienia nieprawdy. Budujmy dookoła wizyty pozytywne kojarzenia.
Możemy także oglądać bajki czy książeczki, które przyzwyczają malucha do gabinetu dentystycznego. Warto też grać w rozmaite zabawy. Można urządzić wyścigi na mycie uśmiechu czy robić przegląd zębów lalkom i pluszakom.
Rodzic też może umówić się na kontrolę u stomatologa i zabrać ze sobą pociechę i na sobie zaprezentować, jak zachodzi cała wizyta oraz, że nie łączy się z nią nic strasznego.
Rodzice nie powinni wyczekiwać na chwilę, kiedy pojawi się ból uzębienia. Wówczas pierwszy raz u dentysty będzie kojarzona z bólem oraz stresem, taka trauma jest wstanie pozostać dzieciaczkowi na lata. Pierwsza wizyta na fotelu dentystycznym, powinna ograniczyć się do przeglądu zębów. To nic złego, a równocześnie dzieciaczek oswaja się z tym nieco dziwnym siedziskiem oraz dentystą… Leczenie zębów zostawmy na kolejne wizyty.
Nagroda to podstawa!
Istotne jest również postępowanie po kontroli. Powinno się nagradzać pozytywne zachowanie naszego szkraba podczas wizyty u dentysty. Nie powinna być to jakaś droższa zabawka lub elektroniczny gadżet. Może to po prostu być przytulenie, pochwała czy całus. Należałoby również na spokojnie porozmawiać z dzieckiem o wizycie. Przez to rodzic szybciej rozpozna ewentualne lęki dziecka. Warto również razem zorganizować czas. Pójść do kina czy na spacer. Takie przyjemne chwile umożliwią zrelaksowanie się zarówno dziecku, jak i rodzicom.
Jak jeszcze pomóc dziecku? Warto zabrać wraz z sobą przedmioty, jakie pomogą nam rozwiać stres. Może to być na przykład najbardziej lubiana przytulanka bądź jakaś inna błahostka. Przez to gabinet dentystyczny będzie choć trochę oswojony. Maluch będzie miał obok siebie coś co lubi oraz zna.

Krótko mówiąc odwiedziny dzieciaczka w dentystycznym gabinecie w żaden sposób nie muszą wiązać się ze stresem i płaczem. Bardzo ważne jest przygotowanie dziecka w dobry sposób. Dużą rolę w tym wszystkim odgrywają rodzice, którzy są dużym wsparciem dla pociechy, która zazwyczaj obawia się doświadczeń, które są nowe.

Więcej: implanty Gliwice

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *