Przeciętny człowiek spożywa niewystarczającą liczbę owoców i warzyw w ciągu dnia 24h.

Zwykły człowiek je nieodpowiednią liczbę owoców i warzyw w ciągu dnia 24godz.. Zazwyczaj ludzie po prostu ich nie lubią, a czasami w ogóle nie widzą sensu by je jeść, skoro zwykła sałata nie potrafi zaspokoić wielkiego apetytu mężczyzny pracującego fizycznie. Warto jednak zwrócić uwagę na drogocenne właściwości roszponki, które każdego nakłonią do systematycznego wyciągania ręki po tę smaczną roślinę. Roszponka swoim kształtem i wyglądem niewątpliwie przypomina zwyczajną sałatę, ale w zamian oferuje o wiele więcej niezbędnych wartości odżywczych.

Roszponka należy do kategorii małokalorycznych warzyw. Tożsamo jak każdą sałatę można spożywać ją w zasadzie do oporu, nie obawiając się grubnięcia. Bo w warzywie tym nie znajduje się jakoś dużo kalorii. W 100g tego cennego warzywka znajdziemy około 21 kcal. Znajduje się w niej też znaczna ilość białka, bazowego elementu składowego mięśni, którego brak może często się objawiać mniejszą ilością energii. Roszponka doceniana jest jednak głównie za zawieranie wielu składników odżywczych. Zjadając ją systematycznie, będziemy mogli skutecznie polepszyć własną odporność poprzez uzupełnienie niedoborów wit C. Roszponka to także bardzo cenne źródło kwasu foliowego.

Niedrogi wyrób, który kryje w sobie bardzo dużą ilość witamin! Najlepsze wartości roszponki są znane naprawdę małej liczbie osób. A obowiązkowo należy je znać a także przekonać się do jedzenia tej zielonej rośliny. Cudownie dopełni ona tradycyjne posiłki oraz różne sałatki.

Więcej: http://dietlife.pl/poznaj-cudowne-wlasciwosci-roszponki/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *